Τρίτη , 19 Μαρτίου 2024
elen
Home / Ειδήσεις / Αθλητικές / Μεγάλη ευκαιρία έχασε η Αναγέννηση Σάμου στο βόλεϊ γυναικών χάνοντας τελικά στις λεπτομέρειες με 2-3 από τον Ηρακλή Κηφισιάς

Εκπληκτικό αποτέλεσμα πέτυχε η νεοφώτιστη Αναγέννηση Σάμου στον αγώνα με τον Ηρακλή Κηφισιάς κερδίζοντας έναν πολύτιμο βαθμό.

Η ομάδα του Μηλιώνη κατάφερε να αποδείξει ότι δεν έφτασε τυχαία στα σαλόνια της Α2 και με πάθος και δύναμη απόδειξε ότι έχει τα κότσια να παλεύει με ομάδες έμπειρες και ανώτερες. Η απειρία και τα τα παιδαριώδη λάθη στέρησαν από τη Σάμο τη νίκη αλλά η ομάδα μέρα με τη μέρα και παιχνίδι με παιχνίδι αρχίζει να βρίσκει πατήματα και ρυθμούς και ελπίζει σε ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Η Αναγέννηση στο πρώτο σετ μπήκε σαν υπνωτισμένη, υπερεκτιμώντας τον αντίπαλό της και χάνοντας αρχικά με 7-1 και μετέπειτα με 18-7. Στο σημείο αυτό τα κορίτσια της Σάμου ξύπνησαν και με μεγάλο σθένος κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή κερδίζοντας το σετ με 28-26.
Το δεύτερο σετ ήταν ισορροπημένο και χάθηκε στις λεπτομέρειες με 23-25. Στο τρίτο σετ η Αναγέννηση μπήκε και πάλι δυνατά και κέρδισε με 25-20. Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής Κηφισιάς έκανε μια επίδειξη δύναμης και κέρδισε πανεύκολα το σετ με 12-25. Στο τάι μπρέικ και πάλι ο Ηρακλής έδειξε αποφασιστικός και δυνατός, η Αναγέννηση έμοιαζε πολύ κουρασμένη και η ομάδα της Κηφισιάς χάρη στην απειρία και τα λάθη της τοπικής ομάδας πήρε το παιχνίδι και τους 2 πόντους.
Η διαφορά στην εμπειρία των ομάδων ήταν εμφανής, όπως και η ποιότητα τους στην πάσα.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια αλλά και το Σαμιώτικο φίλαθλο κοινό που έσπρωξε την ομάδα στο να αποκτήσει την αυτοπεποίθηση που χρειαζόταν.

Τα σετ:28-26, 23-25, 25-20, 12-25, 08-15

Αναγέννηση(Μηλιώνης): Σαπαρέφσκα, Κρητικού-λ, ΠαπαδοπούλουΝ., Μάτα, Σκορδά, Φράγκου μ., Κνήτη, Μαραθωκαμπίτου Σ., Παπαδοπούλου Ο., Φράγκου Β., Μαραθωκαμπίτου, Βογιατζή-λ, Γεωργακοπούλου, Μαυράκου.

Ηρακλής Κηφισιάς(Μαρτσουκάκη): Μπέη, Πασιαλή-λ, Γιαννέλου, Δαοθλτζόγλου, Βογιατζόγλου Ι., Τσελέπη, Λύρα-λ, Γκρέκα, Βογιατζόγλου Λ., Λάβδα, Κορναράκη, Μαυράκου.

Check Also

4οι Αγώνες δρόμου “ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΧΟΥΜΑΣ” την Κυριακή 14 Ιουλίου

Οι αγώνες δρόμου “Μιλτιάδης Χούμας” στη Χώρα Σάμου, έγιναν για πρώτη φορά στις 10 Ιουλίου …